Úklid 2016; Ukliďme svět, Ukliďme Česko

ID akce:11193

 

Do úklidu přírody se nás letos zapojilo ze Střediska Lidečko 13 členů, i když část v průběhu akce musela odejít za sportovními povinnostmi, anebo z důvodu vykoupání se v potoce. To nám nezabránilo podat excelentní sběračský výkon. Přestože uklízíme co rok jednu oblast, neustále zde nalézáme nějaký ten nepořádek. Je třeba však zdůraznit, že jde většinou o staré relikvie, které příroda poodhalí. Nového nepořádku se příliš neobjevuje. Nejčastěji PET lahve a plastové sáčky. Ze starých předmětů pro letošek uvádíme autosedačku, gumotextilní hadice, plech a 30 metrové ocelové/hliníkové lano, nadmíru velké množství řezané kabeláže elektrických vodičů.

Cérečky snad nejvíce bavilo vytahovat nepořádku z račenského potůčku. Inu živel je živel a nechtěná možnost sa namočit, proč ne? Odvolat je z vody a blata dost dobře nešlo. Podařilo se jim objevit a vyprostit kde jaký „poklad“, viz seznam výše a i díky jejich zapálení pro hru a akci sa nám podařilo toliko věcí vytahat a nasmýkat na sběrná místa.

Na závěr bychom se chtěli jako vedoucí trochu omluvit rodičům, že jsme děti vrátili v trochu špinavějším a navlhlejším stavu, než k nám byly poslány. Pamatujte však, že objevování přírody je jedinečná možnost jak se oprostit od moderna a přeci jen doba dětské bezstarostnosti je krátký, tak ať si ho užijí Vaše děti do sytosti než budou svázány konvencemi a pravidly společnosti.

 

Ondřej Rudolf, tak řečený Bomba, zástupce vůdkyně střediska

Junák – český skaut, středisko Lidečko, z.s.