V Lidečku, přímo pod Čertovými skalami, proběhl již neuvěřitelný 49. ročník soutěže v požárních nebo, chcete-li, hasičských sportech.

Tak dlouhá historie zvedla laťku kvality organizace a zabezpečení závodu pěkně vysoko. Soutěž je vyhlášená široko daleko, samozřejmě i na Slovensku, proto bývá účast sborů velice pestrá. Letos se přihlásilo celkem 30 družstev, z toho sedm ženských a šest v kategorii muži nad 35 let. Moderování celé soutěže, ozvučení a hudební doprovod měl na starosti stále více hvězdný zahraniční moderátor hasičských soutěží na Hornolidečsku Vlado Madala ze slovenské vesničky Lúky. Jak to všechno probíhalo, můžete vidět ve fotogalerii, kterou naleznete v odkaze pod fotografií v článku.

Všechny účastníky, přivítal starosta SDH Lidečko Karel Kubica a velitel hasičů Alois Kulíšek. Slavnostní nástup zahájily hymny České a Slovenské republiky, nejen proto, že zde byla mezinárodní účast, ale taky vzhledem k oslavám 100. výročí vzniku Československé republiky. Určitou kaňkou na této slavnostní chvíli bylo, že u skladeb, které by měly být tím nejvzácnějším pro občana kteréhokoliv státu, výrazem jeho vztahu k rodné zemi, a vyjádřením slušnosti k zahraničním hostům i hostitelům, řadu přítomných vůbec nenapadlo povstat, o sundání pokrývky hlavy ani nemluvě.

Již před zahájením se nad skalami ve vlastnictví čerta začalo černat a peklo se zlomyslně chechtalo. Přidaly se i silné poryvy větru a dokonce spadlo asi 11 kapek. Nakonec však přece jen zvítězilo vedro, pro tuto chvíli vítané. Jak se později ukázalo, všude kolem prudce pršelo. Po krátké poradě velitelů družstev bylo odstartováno. Soutěž zahájili domácí muži nad 35 let. A pak už se střídala družstva žen i mužů jako na běžícím páse.

Hasiči z Lidečka nenechávají nic náhodě a se svými přáteli, manželkami, potomky a jejich potomky se starají především o pohodlí soutěžících, ale i diváků, kterých bylo pod skalami po celý den nemálo. Dvě záchranné stanice s pípou byly v neustálé permanenci, v udírně bylo plně obsazeno samými lepšími pochoutkami pro labužníky, vedle se smažily bramborové placky… prostě dlouhý špalír stánků plnil roztodivná přání hostů. V přívěsu pracovala na plné obrátky logistika, kde se zapisovaly hned zčerstva dosažené výkony soutěžících.

Na kolbišti se odehrávaly příběhy radosti i zmaru, chyby a pozapomenutí vháněly mnohdy slzy do očí, slečen a žen, okamžiky hrůzy, když se proudnice rozhodla vydat z dlaní útlé dívčiny na samostatnou procházku… Ale takové jsou soutěže v požárních sportech. Není to žádná procházka růžovým sadem. Proto je vždy na místě opakovaně děkovat našim sousedům, kamarádům a známým, dokonce i těm, které moc nemusíme, za to, že se dobrovolně a bez jakéhokoliv nároku na odměnu rozhodli pomáhat nám civilům, chránit nás za všech okolností a za každou cenu. Dalo by se říci, že v dnešní dravé a zištné době je to něco jako zázrak. Z těchto důvodů bychom si tyto zázraky v podobě hasiček a hasičů měli hýčkat. V závěru soutěže poděkoval právě za tyto vlastnosti všem soutěžícím starosta obce Vojtěch Ryza.

A jak dopadli ti nejlepší? Řada dekorovaných se ještě před vyhlášením výsledků vydala bojovat na další soutěže, takže na fotografiích chybí. To však jejich úspěchy nijak nezmenšuje. V kategorii žen si první místo vybojovaly hasičky SDH Lužná. O 2,73 vteřiny za nimi se umístilo družstvo SDH Lačnov. Na třetí místo se probojovaly ženy ze slovenského DHZ Kvašov.

V kategorii mužů nad 35 let si zlato vybojovali chlapi ze SDH Nedašov, za které cenu převzal bojovník, jenž jakoby z oka vypadl skotskému hudebníkovi z mladších let Ianu Andersonovi z kapely Jethro Tull. Stříbro si převzal zástupce družstva SDH Lužná a pomyslný bronzový pohár získalo družstvo SDH Pozděchov.

V kategorii mužů si vítězství a rovněž Putovní pohár Čertových skal odvezli borci ze SDH Francova Lhota A. Stříbrnou příčku vybojovali chlapi SDH Nedašova Lhota a bronz převzali bojovníci SDH Valašské Příkazy. Ovšem jako hasiči zvítězilo všech 30 družstev.

Radomír Dolanský

Autor fotografií a článku: Radomír Dolanský

Zdroj článku: http://www.regionvalassko.cz/aktuality4_zobraz.php?lang=1&id=385&akt=1211&page=1

Více fotografií naleznete zde: https://hokuspokusfoto.rajce.idnes.cz/O_putovni_pohar_Certovych_skal_Lidecko_2018/