Padesát let je velký mezník v životě člověka. Co teprve v historii pořádání hasičské soutěže, která přežila všechny kotrmelce doby? Především útěk na Západ před třiceti lety, kdy bylo i to dobré z předchozích let šmahem odhozeno do škarpy. Ale dobrovolní hasiči z Lidečka přestáli i tuto nepřízeň doby a přesně jako jejich kolegové v soutěži Nejtvrdší hasič přežije, vydrželi. Zde opravdu musí každý soudný člověk smeknout a zvolat: „Budiž čest a sláva!“

Na oslavy padesátky pod Čertovými skalami přijelo 37 závodních družstev. Dvě se pak zúčastnila mimo soutěž, takže závodilo úctyhodných 39 družstev. Všechny soutěžící i diváky přivítala ikona řady soutěží Hornolidečska Vlado Madala ze slovenské vesničky Lúky, který již léta patří ke koloritu mnoha hasičských soutěží, které s velkým úspěchem moderuje v tomto koutě Valašska. Baví slovem i hudbou a povyšuje svým občas peprným slovníkem soutěže na živou a úsměvnou společenskou zábavu. Takže se člověk mnohdy cítí spíše jako za starých časů na Silvestra než na hasičské soutěži. A právě v tom tkví Vladovo kouzlo. Všechna kouzla soutěže můžete vidět v opravdu bohaté fotogalerii, která je součástí tohoto článku.

Slavnostní nástup družstev, která do zahájení soutěže dorazila, přivítala osoba k tomu nejpověřenější – starosta obce a tedy zřizovatel dobrovolného sboru hasičského Vojtěch Ryza. Poděkoval všem generacím lidečských hasičů, vzpomněl jejich nenahraditelnost při ochraně majetků a životů bližních a složil poklonu historii padesáti ročníků soutěže. Dále všechny přivítal vzácný host a pamětník prvních ročníků soutěže O putovní pohár Čertových skal bratr Vincent Filgas z Lužné. Mezi vzpomínkami se s mikrofonem ujal moderování, starostovi obce dal okoštovat, jak to chutná se seniorskou hůlčičkou a starostovi hasičů Karlu Kubicovi předal láhev tajemného moku. Láhev, na kterou osobně vykreslil přání k 50. výročí trvání soutěže. Všechny přítomné pak pozdravil i zmíněný starosta SDH Lidečko Karel Kubica s velitelem Aloisem Kulíškem. Tím byl 50. ročník soutěže O putovní pohár Čertových skal zahájen.

A to by samozřejmě nebylo, aby se o slovo nepřihlásil sám majitel čertovského masivu. Zpoza skal rohatý se škodolibě zachechtal a černé mraky s deštěm na Lidečko hnal. Několik kapek čertisko chrstl do údolí ze svých skal, ale byl to hasič, kdo nakonec se smál. Od té chvíle až do závěru soutěže nespadla z nebe ani kapka.

Jakmile se lidé přesvědčili, že je déšť opravdu minulostí, zaplnilo se okolí soutěžního prostoru diváky a plno zůstalo až do konce soutěže. O spokojenost všech přítomných se staral zástup lidí, kteří jsou pro soutěž nejdůležitější, i když je vlastně málokdy vnímáme. Jsou to lidé v týlu, tedy ti, na kterých nejvíce záleží spokojenost hosta a diváka v jednom. Ti, pro které je slavnostní den dnem perné práce, kdy se musí celé odpoledne pěkně rychle otáčet. I jim náleží hluboká poklona a poděkování.

A že bylo co nabízet! Například vyhlášené minibramboráčky mizely z pultu takovou rychlostí, že by nestíhal ani ubrousek Prostři se. A co teprve uzená žebra, uzená cigára a klobásy, hot dogy, hranolky, pitiva, na co si jen člověk vzpomněl, všech možných barev a chutí. Žaludky pěly oslavné chorály a diety vzaly hromadně nohy na ramena a potupně prchly. Jak při oslavě jubilea – padesát je jen jednou!

Zatímco si diváci užívali slavnostního dne, Vlado Madala ze svého vyvýšeného stanoviště vše viděl a komentoval či prokládal hudbou všech barev a stylů. Na soutěžní ploše se bojovalo o prestižní padesáté vítězství historického padesátého ročníku. Je možné, že v té chvíli sportovního zápolení málokomu přišlo na mysl, jak člověk – hasič v posledních letech získává na významu. Jak díky rozmarům počasí stále častěji zjišťujeme, že vedle profesionálních sborů potřebujeme i ty desetitisíce dobrovolných hasičů, dobráků, jak jim přezdíváme. A pokud by naši politici přemýšleli a nenaslouchali zfanatizovaným feministkám, mohli jsme být hrdí i na naše hasičky v profi sborech, protože by zasahovaly v terénu stejně jako muži, jak je to běžné v rozumnějších zemích světa. Už dávno nastal čas, abychom si uvědomili, že i dobrovolný hasič je pro nás nepostradatelný hrdina. Hasičky a hasiči z Lidečka, všechno nejlepší a zákroky se šťastnými konci do další padesátky!

Padesátý ročník soutěže O putovní pohár Čertových skal, měl tyto dekorované vítěze:

V kategorii muži nad 35 let zvítězilo družstvo DHZ Dubková ze Slovenska. Druhé místo vybojovali chlapi SDH Pozděchov a 3. místo obsadilo domácí družstvo SDH Lidečko.

V kategorii žen zvítězilo družstvo DHZ Dulov ze Slovenska, 2. místo vybojovaly ženy SDH Loučka a 3. místo obsadilo družstvo SDH Rymice.

V kategorii mužů obsadili 1. místo a s nejlepším dosaženým časem rovněž získali putovní pohár Čertových skal chlapi z družstva SDH Francova Lhota A. Druhé místo obsadilo družstvo SDH Valašské Příkazy a ocenění za 3. místo získalo družstvo SDH Nedašova Lhota.

Radomír Dolanský

Celé fotoalbum ke zhlédnutí zde: 
https://hokuspokusfoto.rajce.idnes.cz/50._rocnik_souteze_O_putovni_pohar_Certovych_skal_2019/

Autor fotografií: Radomír Dolanský