Pozor! Organizace parkování v centru doznala změn.

V pondělí 4. ledna vešel v platnost nový provozní řád městských parkovišť. Ten přinesl v následujících dnech řadu změn na parkovacích plochách především v centru města. Protože jejich rozsah je skutečně výrazný, policisté prohřešky prozatím řeší pouze domluvou. Od 10. února však již budou pachatele těchto přestupků striktně pokutovat.

K zásadní změně došlo na Smetanově ulici. Na ní bylo dosud parkování zakázáno s výjimkou pěti úseků, kde bylo možné odstavit vozidlo na půl hodiny při použití parkovacího kotouče. „Nově mohou ve zmíněných úsecích Smetanovy ulice zastavit výhradně vozidla zásobování, a to nejvýše na 15 minut. Pro běžné motoristy je parkování v celé délce Smetanovy ulice zcela zakázáno,“ upozornil starosta Jiří Růžička s tím, že ke změně došlo z důvodu tristního stavu, který na „Smetance“ panuje, kdy odstavená auta způsobují velké množství nebezpečných situací. Navíc, po uzavření Nádražní ulice v době rekonstrukce nádraží a budování nového přednádražního prostoru, kdy se stane Smetanova ulice hlavní dopravní tepnou, by na ní mohlo při zachování současného stavu docházet k dopravním kolapsům.

Změn doznala také organizace parkování na Žerotínově ulici. V úseku mezi kříženími s ulicemi Smetanova a Tyršova, tedy před hotelem Vsacan a náměstím Svobody, byla upravena zpoplatněná doba za parkování. „Nově zde motoristé platí parkovné ve všední dny od 8 do 16 hodin, o víkendech mohou své vozidlo odstavit zdarma,“ řekl starosta a pokračoval: „Úsek Žerotínovy ulice od křížení s ulicí Tyršova po Vsetínskou Bečvu pak přešel z režimu zpoplatněného parkoviště do režimu časového.“ To znamená, že ve všední dny od 8 do 16 hodin zde mohou motoristé odstavit vozidla při využití parkovacího kotouče na maximálně 4 hodiny. Mimo uvedenou dobu je tady parkování zdarma.

Poslední úpravou režimu parkování je zpoplatnění šesti stání kolmých k ulici Na Příkopě, přiléhající k budově „Pohoda“.

Nový provozní řád přinesl také rozšířenou nabídku parkovacích karet. Dosud nabízené roční karty v hodnotě 8 000 korun doplnily půlroční za 5 000 korun a měsíční za 1 000 korun. „Roční parkovací karty za cenu 100 korun pak mohou využít sociální služby pracující v nepřetržitém provozu, jež mají své sídlo ve městě. Ty jim umožní neomezené parkování na kterémkoliv placeném městském parkovišti,“ řekl Růžička a dodal, že parkovné na městských parkovištích lze nově hradit také platebními kartami.

„Veškeré úpravy systému parkování jsme plánovali zavést již od 4. ledna, tedy od termínu platnosti nového provozního řádu městských parkovišť. Nakonec jsme je uváděli do života postupně. Od 10. února již budeme jejich dodržování striktně vyžadovat a strážníci budou nerespektování dopravního značení pokutovat,“ uvedl starosta Růžička a na závěr vyzval řidiče, aby nové dopravní značení bedlivě sledovali a především dodržovali.