Český svaz včelařů

vcelari

Včelařský spolek v Lidečku byl založen a registrován u zemského úřadu v Brně v roce 1932. Základní organizace sdružovala devět obcí Lidečko, Pulčín, Horní Lideč, Lačnov, Střelná Študlov, Valašské Příkazy, Valašská Senice a Francova Lhota. Iniciátorem založení včelařského spolku byl pán farář P. Jan Ryc.

První členové výboru byli zvoleni: předseda – Švirák Antonín Lidečko č. 82 jednatel: P. Jan Ryc farář –pokladník Brhel František Lidečko č. 3 – další členové výboru Kurtin František Lidečko č. 83 –Herian František Lidečko a Dorňák František ze Střelné. Členská základna měla 68 členů a přes 800 včelstev ze všech obcí. Počty včelstev byli uváděny již dříve v roce 1859 se ve farnosti Lidečko podle záznamů počítá na 223 včelstev, ale ze spisu včelařily Lidečkovští včelaři již 18 století v klátech. Spolek byl vždy aktivní svoji činností. Po celou dobu jeho působení ve dvacátém století, měl každoročně několik členských schůzí a přednášek. Velká tradice byla oslava medobraní (taneční zábava)s dobrou medovinou a medovým likérem. V roce 1982 byla oslava 50 letého spolku. Na této slavnosti bylo zúčastněno 123 členů a 67 hostů a manželek včelařů. Taktéž v roce 2002 70. leté výročí spolku, kde spolek ZOČSV Lidečko uspořádal ve své – okresní konferenci. Této konferenci se zúčastnil a měl a měl úvodní slovo tajemník Ú. V. ČSV Praha Mudr. Miloslav Peroutka, přednášel František Kašpar. Přítomni byli i zástupci OVČSV Vsetín OVČSV Zlín, ZOČSV Bystřice pod Hostýnem, ZOČSV Holešov, ZOČSV Horní Lideč, ZOČSV Francova Lhota, ZOČSV Janová.

Dne 25. 5. 2003 pořádala a byla hlavním organizátorem první celonárodní včelařské pouti na svatém Hostýně. Také letos již po sedmé bude 16. – 17. května celonárodní včelařská pouť. Při páté pouti jsme vybudovali za vlastní peníze, které jsme vybrali po celé republice – sochu svatého Ambrože – patrona všech včelařů, tato 5 pouť byla také 1. poutí celoevropskou. Tradice konání včelařské pouti na svatý Hostýn pokračuje i nadále.

Každoročně uspořádáme 2 přednášky a odborné kurzy. Při spolku máme dva žákovské kroužky celkem ze 14 žáky. Hlavní náplní kroužků je příprava dětí na samostatnou včelařskou praxi a nedílnou součástí je také účast dětí na mládežnických vědomostních soutěžích. Vedoucími včelařského kroužku je Brhel Stanislav a Jakub Machů z Lidečka.

Obsazení dnešního výboru

  • Předseda: Novák Zdeněk, Pulčín, tel.: 728 191 616
  • Místopředseda: Šoman Robert, Lidečko
  • Jednatel: Sáblík Roman, Lidečko
  • Pokladník:Šimoník Zdeněk, Pozděchov
  • Zdravotní referent: Kurtin Miroslav, Lidečko
  • Hospodář: Strnka Jan, Lidečko
  • Kulturní referent: Machů Jakub, Lidečko
  • Předseda revizní komise: Bajza Jan, Lidečko
  • Člen revizní komise: Gargulák Antonín, Buček Libor, Lidečko
  • Důvěrníci: Baránek Vlastimil, Lužná; Žídek Zdeněk, Pulčín