Dechová hudba Lidečanka

Dechová  hudba Lidečanka má počátky v roce 1920. V tomto roce se vrátil z USA lidečský rodák Josef Sekula. V Americe se ve volných chvílích věnoval hudbě a pořídil si baskřídlovku. Poté koupil hudební nástroje pro celou kapelu a začal učit hru na ně. Na podzim roku 1921 poprvé Lidečanka vystoupila jako devítičlenná kapela a zahrála na kateřinské hodové zábavě. Zakladatel Josef Sekula (nar.1893) byl prvním kapelníkem. Po něm následovalo dalších devět kapelníků. Nejdéle byl na tomto postu kapelník Jiří Buček. S kratšími přestávkami vedl kapelu více jak 20 let. Lidečanka navštívila ve svých valašských krojích Itálii, Polsko, Francii a další země.
Největšího úspěchu dnešní Lidečanka dosáhla v roce 1998 na moravském Polka festu, kde obsadila první místo.
První kazetu nahrála v roce 1994 s Fryštácků Javořinů. Dalších 6 kazet a CD nahrála v letech 1995-2011. Poslední CD “ Z Račného “ bylo natočeno k příležitosti 90. výročí dechové hudby v Lidečku.
Dechová hudba Lidečanka vám zahraje na festivalech, přehlídkách, tanečních zábavách, plesech, koncertech domácích i zahraničních, oslavách ale také na vánočních koncertech…..
Repertoár obsahuje skladby z Valašska,Slovácka i Čech. Lidečanka každým rokem organizuje Mezinárodní festival dechové hudby v Lidečku, který se koná první neděli v červnu v hudebním areálu u motorestu Čertovy skály

Kontakt

Translate »