Chovatelé poštovních holubů

holubari

Podle dochovaných materiálů vznikli holubáři v Lidečku po vytvoření nových okresních celků na podzim v roce 1960, kdy bylo Lidečko přičleněno ke Vsetínu jako nový spolek a to Československý svaz chovatelů drobného zvířectva, místní organizace Lidečko. Tato činnost byla ve spolupráci s armádou, později tuto zájmovou činnost přebral SVAZARM.

V Lidečku spolek založili bývalí členové spolku ve Valašských Kloboukách dnes již nežijící Ladislav Vaculčík, Bajza Jan, Miloslav Matyáš, Miloslav František, Daňo František a Knébl František z Horní Lidče a dále pak žijící Miloslav Kurtin, Alois Mikulaj z Pulčína. V dalších letech spolek narůstal a nejširší základna byla v roce 1965 a v roce 1968 shodně 18 členů. Ve spolku byli sdruženi chovatelé poštovních holubů, okrasných holubů, dále chovatelé králíků, drůbeže, koz, ovcí, a chovatelé kožešinových zvířat. V Lidečku bylo nejvíce organizováno chovatelů poštovních holubů, kteří fungují i dodnes. Hlavní činnost MO Lidečko spočívá v závodech holubů starých i mladých na různě dlouhých tratích. V roce 1992 jsme vybudovali vlastní chovatelský areál v Lidečku vedle obchodu Jednota. O toto se nejvíce zasloužil Jiří Buček spolu s ostatními členy. V letech 2002 – 2004 jsme patřili do Oblastního sdružení Uherské Hradiště, pásmo 4. Od roku 2005 je založeno OS Valašsko, ve kterém jsme členy. OS Valašsko sdružuje holubáře z Lidečka, Pozděchova, Vsetína, Halenkova, Podlesí a Valašského Meziříčí. V Lidečku nejdéle holubaří Miroslav Kurtin a to od roku 1961. V současné době spolek sdružuje 23 členů z Lidečka a okolních vesnic.

Závodní plán OS Valašsko na rok 2022 sčítá cca 23 závodů dospělých holubů a 9 závodů mláďat nejen ČR, ale i v zahraničí. Nejdelší závod, který naši holubi poletí je Brusel (vzdušnou čarou 990 km). Nejlepší jedinci tuto vzdálenost zvládnou ještě ten den, ostatní následující.

Současná členská základna

  • Předseda: Kroupa Jan
  • Jednatel: Kurtin Miroslav
  • Pokladník: Dynka Miroslav
  • Výcvikový referent: Bojda Augustin
  • Předseda revizní komise: Pospíchal Milan
  • Členové revizní komise: Pastorčák Antonín, Chupík Karel